2010 Yılı Haberleri
Orta mahalle sakinlerinden Lütfü Parlak'ın eşi Kezban Hanım vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

16.12.2010
Orta mahalle sakinlerinden Asım YERLİ prostat amaliyatı olmuştur. Kendisine geçmiş olsun diyor en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

07.12.2010
Çöplerin çevreye ve yer altı su kaynaklarına zarar vermemesi için Artık Çöpler Konteynırlara bırakılacak.. Vatandaşlarımız tarafından gelişi güzel dökülen çöplerin rüzgarın da etkisiyle çevreye zarar verdiğini belirten Muhtar Hüseyin Özkaynar, biriken çöplerin çevreye zarar vermeden toplanması için ağızları kapalı ve muhafazalı çöp konteynırı yaptırdıklarını, bundan böyle çöplerin buralarda biriktirilmesini gerektiğini söyledi.. haberin devamı..

03.12.2010
Orta mahalle sakinlerinden, Mustafa ve Muhammet Soydan'ın babası, Ali oğlu İbrahim SOYDAN fıtık amaliyatı olmuştur. Kendisine geçmiş olsun diyor en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

30.11.2010
Topul mahallesi sakinlerinden Mustafa ve Ahmet Yenitaş'ın annesi, eski Muhtarımız merhum Dursun Mehmet Yenitaş'ın eşi Narin Hanım vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

25.11.2010
Sağlık Bakanlığı ile ODÜ arasında yapılan protokol çerçevesinde Ordu Boztepe Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, anestezi, üroloji, nöroloji, genel cerrahi, radyoloji, kadın doğum, beyin cerrahi polikliniklerinde Öğretim Üyeleri düzeyinde hasta kabulüne başladı. haberin detayı.. Memleketimize hayırlı olsun.

18.10.2010
11 Ekim gecesi geçirdiği trafik kazası sonrasında yapılan tüm müdahalelere rağmen 13 Ekim 2010 tarihinde yaşamını yitiren Fatsa Stüdyo Anıl’ın deneyimli fotoğrafçılarından Zeki Özkara Fatsa Orta Büyük Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Köyümüzdeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

14.10.2010
Köyümüzde eski geleneklerin yaşatılması amacıyla, Hatipli Camiinde Ramazan Bayramı münasebetiyle toplanan cemaate, bayram namazı akabinde yapılan toplu bayramlaşmadan sonra et kavurma, peynir, zeytin ikramında bulunuldu. haberin devamı..

17.09.2010
Artık bahçelerimizde pancar yetiştirmek bile ücrete tabi olacak!..
Ordu İl Özel İdaresi, köylerde içme sularının kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımını engelleme gerekçesiyle tüm su kaynaklarına 'su saati' takılması için çalışma başlattı. Kaynak sularında ciddi oranda azalmalar görüldüğünü belirten Genel Sekreter Mustafa Yılmaz, bedelsiz olması dolayısı ile içme sularının tarla sulanmasında kullanıldığını, bilinçsiz ve israfa varan su tüketiminin önüne geçeceklerini bu amaçla artık köylerde evlere ulaşan tüm su kaynaklarına su saati takacaklarını belirtti. haberin devamı..

02.09.2010
Daha önce Kulak Çetirtepe İ.O. Müdürü olan Sayın Ahmet SÜT İlköğretim Okulumuz Müdürlüğüne atandı. Kendisine hoş geldin diyor, başarılar diliyoruz.

24.08.2010
Orta mahalle sakinlerinden Hayati, Rekabi ve Necati İkisu'nun kardeşi Hüseyin İkisu'nun oğlu Yahya İKİSU vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

13.08.2010
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz,
"..fındık hasadı yapılırken fındığın olgunlaşmış olmasına önem gösterilmelidir. Hasatta fındığı yerden toplamak en doğrusudur. Olgunlaşmayan fındığın toplanması sebebiyle yıllık kaybımız yaklaşık 30 bin ton civarındadır. Olgunlaşmadan toplanan fındık hem fiziksel hem de randıman olarak eksik oluyor. Erken toplanan fındığın depolama ömrü kısalacağından aflatoksin riski de artıyor. Bir yıl boyunca verilen emeklerin heba olmaması için mutlaka fındığın olgunlaşma süreci beklenmeli ve mutlaka silkeleme yöntemiyle yerden toplanmalıdır. Bu yöntemle işçilik giderlerinde %75 oranında tasarruf sağlanacağı için ekstra kazanç mümkündür" dedi. Haberin Devamı ..

31.07.2010
2010 yılı Fındık hasadında çalışacak işçilerin yevmiyeleri belirlendi. Ordu Vali Yardımcısı Mustafa İmamoğlu başkanlığında Ziraat Odası, İŞKUR, SGK, Türk-İş ve FİSKOBİRLİK temsilcilerinin katıldığı toplantıda;
- 14-15 yaş arasındaki işçilere günlük 21,6 lira,
- 16 yaş üzerindeki işçilere günlük 22,5 lira,
- yemek işçilere ait olduğunda günlük 25,5 lira,
- 15 işçiye kadar çuvalcılara 35 lira 15 üzeri işçi olduğunda 45 lira,
- aşçılara 40 lira,
- Katırcılara 95 lira,
- patoz saat ücreti 90 lira
- kilo hesabı ile toplayanlara kilo başına 22 kuruş,
kilo ile toplanan bahçelerde çuvalcıya 5 lira fazla ödenmesinin kararlaştırıldığı toplantıda 'Dayıbaşı' olarak bilinen işçi temsilcilerine ise işçi ücretinin yanı sıra işçi başına günlük 1 lira verilecek. İşverenler, 13 yaşından küçük işçi çalıştıramayacak ve işçilerin bahçelere gidiş gelişlerini sağlayacak.
29.07.2010
Orta Mahalle sakinlerinden emekli Postacı Mehmet KAYMAZ'ın kızı, Yassıtaş Köyü Facebook Grubu nun kurucusu İng.Öğretmeni Melek KAYMAZ evlendi. Kendisine eşiyle birlikte ömür boyu mutluluklar dileriz.

25.07.2010
Hatipli mahallesinden Alim ve Salim Açma'nın annesi Osman Açma'nın eşi Makbule Açma vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

17.07.2010
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, başta ısırgan olmak üzere fındık bahçelerindeki yabancı otların, kimyasal ilaç kullanmak yerine mekanik olarak temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Prof.Dr.Karadeniz yaptığı açıklamada "Bunun sebepleri ise doğayı korumak, yer altı sularının kirlenmemesi ve sağlıklı yaşam içindir. Fındık üreticilerimiz kimyasal ilaç kullanarak işin kolayına kaçarak yabancı otları yok etmeye çalışıyorlar. Bu ilaç kullanıldığı zaman toprağın fiziksel yapısı tamamen bozulmaktadır. Toprağın erozyon ile yok olup gitmesine, toprağın diğer faydalı canlı organizmalarına yani toprağın canlı olmasını sağlayan organizmaların yok olmasını sağlıyor. Toprak bir iki yüz yıl zaman geçtikten sona iki üç santim toprak katmanı oluyor. Bizim kullandığımız bu kimyasallarla yüz yıllarda oluşan bu katman kayboluyor." dedi. Haberin Devamı ..

11.07.2010
Serbest mahalle sakinlerinden merhum Hasan Bostancı'nın oğlu Ahmet BOSTANCI vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

06.07.2010
Serbest mahalle sakinlerinden, Suphi, Habip, Sadettin, İsmail ve Bülent Alemdaroğlu'nun babası eski Muhtarlarımızdan Çetin ALEMDAROĞLU vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

29.06.2010
Cemal Göç'ün bahçesindeki akşam sefası isimli çiçek görenleri hayrete düşürüyor.. 'Ezan Çiçeği' olarak da bilinen çiçek, gün ağarırken kapanıyor, akşam ezanıyla birlikte hava kararmaya başladığında açıyor.. Haberin Devamı ..

28.06.2010
Gaga Gölü çevresinde kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden yapılan açıklamalara göre şu ana kadar planlanan 34.124 m2'lik alanın %60'ı kamulaştırıldı. Kamulaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra göl çevresine dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, gezi parkurları, balık tutma iskeleleri yapılması planlanıyor .

17.06.2010
Serbest mahalle sakinlerinden Yusuf ERMEK ve Ayşe USLU'nun annesi, merhum Şükrü ERMEK'in eşi Huriye ERMEK vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

10.06.2010
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından çiftçilerin yeni teknolojileri kullanımının yaygınlaştırılması, işlerin kolaylaştırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla yapılacak makine ve ekipman yardımı alacakların isimleri belli oldu.
Yapılan başvurular ve değerlendirmeler neticesinde köyümüzden; Adem YERLİ, Ahmet BAYRAKTUTAR, Mevlüt SOYDAN, Musa SOYDAN, Mustafa ÖZGEN ve Mustafa YENİTAŞ hibe Motorlu Tırpan yardımı almaya hak kazandı.

31.05.2010
Hatipli mahallesi sakinlerinden merhum Gordin Hoca'nın oğlu Halil ÖZDEN vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

04.04.2010
Köyümüzde bolca yetişen Aşlı Uvaz-Sarı Hurma vitamin deposu. KTÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, yapılan tıbbi araştırmalarda bu meyvenin özellikle kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiğinin belirlendiğini kaydederek: ''Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği tespit edildi. Bu meyve 100 gramında 0,3 miligram demir içermesi dolayısıyla kansızlık ve A, B, C vitaminlerini ihtiva etmesinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılabilme potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliği olduğu da bilinmektedir.'' dedi ve sık sık tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. Haberin tamamı için yukarıdaki linke tıklayınız.

20.03.2010
Orta mahalleden Recep Ali KAYMAZ'ın eşi, Altan, Kadriye ve web sitemizin hamisi Erol KAYMAZ'ın annesi Makbule KAYMAZ, koroner by-pass operasyonu geçirmiştir. Kendisine geçmiş olsun diyor en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

10.03.2010
Fatsa Gıda Maddeleri Odası Başkanlığını yürüten Serbest mahallemiz sakinlerinden Aydın Bostancıoğlu, yeniden aynı göreve seçildi. Kendisine görevinde başarılar diliyoruz.

24.02.2010
Sayın Seda TÜRK, İlköğretim okulumuza Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmeni olarak atandı. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.

20.02.2010
Serbest mahalle sakinlerinden Ahmet ve Yusuf Bostancı'nın babası Hasan BOSTANCI vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

07.02.2010
İlköğretim Okulu Müdürümüz Cevat ÖZTÜRK, rotasyon sebebi ile başka bir okula atanmak üzere görevinden ayrıldı. Okulumuza yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

03.02.2010
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2009 yılı sonu verilerine göre Köyümüzün nüfusu 705 kişi. Köyde yaşayanların 360'ı Erkek, 345'i kadın.

Aynı sonuçlara göre Fatsa ilçe nüfusu, 65.384'ü ilçe merkezinde olmak üzere köylerle beraber toplam 99.684 kişiye ulaşırken, Ordu il nüfusu, merkez ilçede 135.878 kişi, il geneli toplam 723.507 kişi olmuştur.

İlçemizde, yaş grubu ve cinsiyete göre nüfus dağılımı aşağıdaki gibidir.
Dikkat : İlçemizde nüfusun azalma eğilimi göstermesi bir alarm olarak kabul edilmelidir.
20.01.2010
Komşu Karataş Köyü sakinlerinden Galasoğlu Rızban Nuri Güven'in eşi, Nimet ve Ziya'nın annesi, Serbest mahalleden Zeki Bayraktutar'ın kayınvalidesi Zekiye GÜVEN vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.

06.01.2010
Ülkemizde kaymak ağacı olarak bilinen Feijoa, ODU Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz tarafından fındığa ek alternatif ürün olarak önerildi. Haberin Devamı ..

02.01.2010