2012 Yılı Haberleri
Fındığa Alternatif: Kesme Çiçekçilik..
"Kesme çiçek Doğu Karadeniz'de çok güzel yetişir. Fındıktan çok daha fazla para kazandırır" diyen ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz'in hesabına göre; "200 metrekarelik bir seranın maliyeti 7 bin liradır. Seraya dikilecek çelik sayısı 4 bin adet olarak belirlenirse bu seradan yılda 25-30 bin çiçek alınabilmektedir. Yıllık çiçek sayısı 30 bin adet ve 40 kuruş hesabıyla sadece 200 metrekarelik bir seradan elde edilecek toplam gelir yılda 12 bin liradır."
Haberin detayını okumak için buraya tıklayınız.

10.12.2012
Hatipli Mahallesi sakinlerinden merhum İsmail Parlak’ın eşi, Harun, Haşim, Hayri ve Mehmet Parlak’ın annesi Hatice Parlak vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


20.11.2012
Gaga Mahallesi sakinlerinden Ahmet Sabri Özlük’ün eşi Gülkız Özlük vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


01.11.2012
Köyümüz Orta Mahalle sakinlerinden Hasan Yerli (47) ve Recep Udül (67), elma topladıkları sırada dengelerini kaybederek ağaçtan düştüler. 112 ekiplerince Fatsa Devlet Hastanesine götürülen yaralıların hayati bir tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar, Allahtan acil şifalar dileriz.
Haberin detayını okumak için buraya tıklayınız. (Haber Veren Yusuf SES)


31.10.2012
AA foto muhabirlerince Düzce, Ordu, Giresun ve Trabzon'da çekilen 67 fotoğrafın yer aldığı ve Fındığın toplanması, kurutulması ve ayıklanması öyküsünün anlatıldığı Fındıktaki Alın Teri fotoğraf sergisi Ankara'da açıldı.
Serginin açılışında bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, fındık üreticilerine 3 yıldır alan bazlı destek ödemesi yapıldığını hatırlatarak "...2012 yılı için ...Fındık üreticimize alan bazlı destek ödemesine devam edeceğiz'' dedi. Haberi detaylı olarak okumak için buraya tıklayınız.


10.10.2012
Üniversite Öğrencileri için Burs Başvuruları başladı. 2012–2013 Öğretim Yılında İstanbul'daki üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans veya Doktara eğitimi almaya hak kazanan ve burs almak isteyen Ordu nüfusuna kayıtlı öğrencilerin, 12 Ekim 2012 saat 16.00'ya kadar dolduracakları OBHV Burs Başvuru Formu ve ekinde istenen diğer belgeleri Ordulular Birliği Hizmet Vakfına elden yada posta ile ulaştırmaları gerekiyor.
Ayrıca, Ankara'da bulunan Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı, burs almak isteyen Ordu'lu üniversite öğrencilerinin dolduracakları Burs Başvuru Formunu 0-312-4902293 nolu faksa veya bilgi@orduvakfi.org.tr e-Posta adresine göndermelerini bekliyor.


18.09.2012
Topul Mahallesi sakinlerinden Tahsin Çaka, kendi kullandığı özel aracı ile Samsun'dan Fatsa'ya gelirken bugün saat 16.00 sıralarında Ünye'de karayolunun orta refüjündeki bariyerlere çarparak hayatını kaybetti. Araçta bulunan eşi ve çocukları yaralandı. Merhuma Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar, yakınlarına sabırlar dileriz.
Haberi detaylı olarak okumak için buraya tıklayınız.


15.09.2012
Dünya genelindeki kuraklığın fındık gibi ürünleri de etkilediğini belirten Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Bu sene fındık fiyatları dünya piyasalarında yükselecek, ...İtalya gibi bazı ülkeler kuraklıktan etkilendi. Onların fındık rekolteleri yeterli değil. Dolayısıyla fındık para edecek.'' dedi. Fındıkta alan bazlı desteğin en az 150 lira olarak devam edeceğini de ifade eden Bayraktar, ''Üreticimiz, fındığını pazara indirirken çok dikkatli olmalı, emanete bırakmamalı, çünkü fiyatlar yükselecek'' dedi.
Haberin tamamını okumak için buraya tıklayınız.


05.09.2012
Avusturalya, Kanada, İspanya, İtalya gibi ülkeler, bizim şimdiki fındık toplama şeklimizden yıllar önce vazgeçtiler. Sözkonusu ülkelerde fındık hasadı artık makinalar ( Makina-1, Makina-2, Makina-3, Makina-4, Makina-5, Makina-6 ) vasıtası ile yapılıyor ve 3-4 işçinin çalıştığı bir makina ile bir günde 5 ton fındık toplanabiliyor. Fındıkta en büyük maliyeti oluşturan işçilik maliyetinin azaltılabilmesi için Ülkemizde de arazi şartlarımıza uygun fındık hasat makinalarının geliştirilmesi ve fındık hasadının makinalar yardımı ile yapılması Uluslararası pazarda rekabet şansımızı artıracaktır. Aksitakdirde fındık üreticilerimizi zor günler bekliyor.


20.08.2012
Ordu Üni. Ziraat Fak. Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz,"Üreticilerimizin fındıklarını beton üzerinde kurutmalarını öneriyorum. Çünkü beton üzerine serilmiş fındık en fazla 3 gün içerisinde suyunu çeker ve kurur. Ancak başka şartlarda kurutulmaya çalışılan fındıkta nem oranları yüksek olur. Bu nedenle üreticilerimiz beton üzerinde ürünlerini kurutmaya çalışmalıdır. Beton hem dalından toplanan çotanağı kurutmada hem de patoza verildikten sonraki aşamada tercih edilmelidir. Böylelikle ürün daha sağlıklı şartlarda kurutulmuş olur. Üreticilerimiz fındıklarını pazara indirdiklerinde bir sorun yaşamak istemiyorsa beton zemini kullanmalıdır." dedi. Haberin tamamını okumak için buraya tıklayınız.


13.08.2012
Karadeniz'de fındığın kg fiyatının 3.5 TL'ye kadar düştüğünü, çiftçinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar " Üretici 6 TL'nin altında bir fiyat beklemiyor. TMO bu fiyatla piyasaya girerse, piyasada fiyat istikrarını sağlayabiliriz. Üreticinin lehine gelişmeler olabilir. Bu verilmiyorsa dekara 150 TL alan desteği bekliyoruz. Üreticinin buna acil ihtiyacı var" dedi. Haberin tamamını okumak için buraya tıklayınız.


12.08.2012
Orta Mahalle sakinlerinden İsmail Soydan'ın oğlu Mahmut Can Soydan Y-MF-2 ve Y-MF-3 puan türünde toplamda 558,6 puan alarak 2012-Lisans Yerleştirme Sınavlarında Türkiye 3.'sü ve Karadeniz birincisi oldu. Hemşehrimizi ve ailesini tebrik eder, başarılar dileriz.
Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.


29.07.2012
Ekoloji Magazin Dergisi'nde yer alan bir yazıda, köyümüzde de bolca yetişen kokulu kara üzümün Kanser ve Kalp Krizine Karşı Doğal Koruyucu olduğu ve vücuda büyük yararı olduğu belirftiliyor.
Kara Üzümün, güzellik iksiri, zayıflama rejimlerinin ana ürünü ve gerçek bir beyin besini olduğu belirtilen sözkonusu yazıda ".. Kokulu kara üzüm kabuklarında bulunan resveratrolün kanser oluşumunu engellediği, düşük yoğunluktaki yağlı bileşiklerin okside olarak kılcal damarlarda birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azalttığı saptanmıştır.." denilerek detaylı bilgiler verilmektedir. Yazının devamını okumak için buraya tıklayınız.


27.07.2012
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Hibe desteği ile Makine ve Ekipman Alımı için son başvuru tarihi 1 Ağustos.
Çayır Biçme Makinası, El Traktörü, Motorlu Tırpan, Pülverizatör, Süt Sağım Ünitesi ve Soğutma Tankı, Yem Hazırlama Makinası, Güneş Kollektörü gibi Hibeye esas makine-ekipman alım tutarı, bireysel başvurular için makine-ekipman başına en fazla 50.000 TL olup hibeden yararlanmak isteyen üreticilerin 1 Ağustos 2012 tarihine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Haberin devamı için buraya tıklayınız.


23.07.2012
2012 yılı Fındık hasadında çalışacak işçilerin yevmiyeleri belirlendi. Ordu Valisi Orhan Düzgün başkanlığında yapılan toplantıda;
- 16 yaş üzeri işçilerin günlük ücreti 32TL, yemek işçilere ait olduğunda 35TL,
- 10-15 işçi için dayı başı ücreti 60TL, çuvalcı ücreti 50TL, aşçı ücreti 45TL,
- 15 üzeri işçi için dayı başı ücreti 70TL, çuvalcı ücreti 55TL, aşçı ücreti 50TL,
- Katırcı ücreti 100 TL,
- Kilo ile fındık toplayacak işcilerin ücreti kilo başına 35 kuruş,
- Patoz saat ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir.
İşverenler, İş Kur İl Müdürlüklerinden alınmış aracı belgesi olmayanlara iş vermeyecek,16 yaşından küçük, çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta işçi çalıştıramayacak ve işçilerin bahçelere gidiş gelişlerini sağlayacak, işçi ücretleri iş bitimini müteakiben ödenecek. Haberin detayı..


03.07.2012
Ankara’da faaliyet gösteren Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 150 öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Haberin devamı..


28.06.2012
Orta Mahalle sakinlerinden PTT Emeklisi Mehmet KAYMAZ ıhlamur toplamak için çıktığı ağaçtan düşerek ağır yaralandı. Çağrılan Ambulansla Fatsa Devlet Hastanesine kaldırılan Kaymaz'ın tedavisi devam ediyor. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar, Allahtan acil şifalar dileriz.


13.06.2012
2012 yılında yapılacak tarımsal destekleme birim fiyatları belli oldu. Bu yıl toprak analizi için dekar başına 2,5 TL, Gübre ve Mazot için Fındıkta toplam 9 TL destekleme ödemesi yapılacak.
Ayrıntılı bilgi için tüm üreticilerimizin il/ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.


11.04.2012
Hatipli Mahallesi sakinlerinden Hamdi oğlu Mehmet Açma vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


12.03.2012
Hatipli Mahallesi sakinlerinden merhum Süleyman Aba'nın oğlu Şükrü, Ali ve Adem Aba'nın kardeşi Hacı Dursun Mehmet Aba vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


28.02.2012
Orta mahalle sakinlerinden merhum Hüseyin Baş'ın oğlu Fehmi Baş vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


09.02.2012
Orta mahalle sakinlerinden merhum Ramadan Soydan'ın oğlu Ahmet Soydan elim bir iş kazası sonucu vefat etti.
İstanbul-Şişli 19 Mayıs Caddesi üzerinde bulunan bir otel inşaatında çalışan hemşehrimiz Ahmet Soydan ve 3 arkadaşı, 04.02.2012 tarihinde saat 20.30 sıralarında üzerinde çalıştıkları inşaat iskelesinin kırılması sonucu yaklaşık 4 metrelik yükseklikten yere düştü. Ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Ahmet Soydan durumunun ciddiyetini koruması üzerine ameliyata alındı. Yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayan Ahmet Soydan bugün hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
(Haberi gönderen: Yusuf Ses )

Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


05.02.2012
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2011 yılı sonu verilerine göre Köyümüzün nüfusu 744 kişi. Köyde yaşayanların 381'ü Erkek, 363'si kadın. Geçen yıla göre nüfusu 2 kişi azalan köyümüz, Kulak'tan sonra (Belediyelik olanlar hariç) Fatsa'nın en fazla nüfusa sahip ikinci köyü olma özelliğini korudu.

Aynı sonuçlara göre Fatsa ilçe nüfusu, 69.141'i ilçe merkezinde olmak üzere köylerle beraber toplam 101.696 kişiye ulaşırken, Ordu il nüfusu, merkez ilçede 145.455 kişi, il geneli toplam 714.390 kişi olmuştur.

Geçen yıla göre Fatsa ilçe merkezinin nüfusu 2.181 kişi, Ordu Merkez ilçe nüfusu 6073 kişi artarken, İlimizin toplam nüfusu 4.793 kişi azalmıştır.


27.01.2012
Serbest mahalle sakinlerinden Fevzi, Harun ve İhsan Uslu'nun annesi, Fatsa eski Müftüsü Mahmut Rızvanoğlu’nun kayınvalidesi Bakiye Uslu vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


25.01.2012
Orta mahalle sakinlerinden merhum Azmi Udül’ün eşi, merhum Nazmi Udül, Musa, Mevlüt, Cemal Udül’ün anneleri Fatma Udül vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


12.01.2012
Fındık üreticilerine ürünlerini sigortalatmaları öneriliyor.
Küresel ısınma ve iklimsel değişimlerin tarımsal üretim üzerindeki etkisinin giderek arttığını belirten Tarsim Yetkilileri, fındık üreticilerinin mağduriyetlerinin azaltılması için, öncelikle Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmalarını veya kayıtlarını güncellemelerini, sonrasında ise zaman kaybetmeden sigorta yaptırmalarını öneriyor.
Sigorta poliçelerinde, dolu paket priminin yarısı, don riski priminin de üçte ikisi devlet tarafından karşılanıyor. Haberin Devamı


12.01.2012
Orta mahalle sakinlerinden Mehmet oğlu İsmail Özgen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


08.01.2012
Serbest mahalle sakinlerinden Hüseyin oğlu Halil Başkaya vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileriz.


01.01.2012